Сьогодні, 28 червня, української Конституції виповнилося 20 років. Її затверджували в складній політичній обстановці, на тлі конфліктів у Верховній Раді. Остаточно затвердили текст основного закону держави навіть не вдень 28 червня, а в ніч, яку політики з тих пір називають "конституційною".
Прийняттю самої Конституції передував Конституційний договір між парламентом і президентом України Леонідом Кучмою, підписаний 8 червня 1995 року. А ось закон № 254/96-ВР, який ратифікував нову Конституцію і анулює попередні Конституцію (ще радянську) і Конституційну угоду, був офіційно підписаний в урочистій обстановці в середині липня 1996 року.
Тим не менш, згідно думці Конституційного Суду України, Конституція вступила в силу в момент, коли були оголошені результати парламентського голосування, тобто 28 червня 1996 року, приблизно о 9 ранку за київським часом. Сьогодні в Україні пройдуть різні масові заходи на честь свята, яке вже традиційно є вихідним днем.
Верховна Рада о 12-00 збереться на урочисте засідання. На ньому будуть також присутні депутати парламенту другого скликання, які брали участь у прийнятті Конституції, перший президент України Леонід Кравчук і нинішній глава держави Петро Порошенко. Про екс-спікера Ради Олександра Мороза й екс-президента України Леоніда Кучми (при них затверджували Конституцію) у повідомленні про урочисте засідання парламенту не згадується.
З 1996 року Конституція зазнала ряд реформ і змін і сьогодні також гостро має потребу в них. Основний Закон в певному сенсі є "дитиною" суспільства і держави. Актом, який свідчить про самостійність і незалежність країни, гарантує дотримання прав і свобод, а також безпеку кожному, написала політик Марина Ставнійчук у статті "Дві України. Поле бою – Конституція" в "Дзеркалі тижня. Україна".
1 комментарий