У Верховну Раду внесений законопроект, що передбачає внесення змін в закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територіях України», в результаті яких буде здійснено повну блокаду товарів і посилення режиму пересування людей на непідконтрольні Україні райони і населені пункти Донецької та Луганської областей, а також у анексований Крим.
Про це пише в статті для DT.UA Валентина Самар.
Ініціатором законопроекту є Ігор Лапін. У співавторах – ще 13 народних депутатів із трьох фракцій коаліції – «Народного фронту», Блоку Петра Порошенка та Радикальної партії О.Ляшка.
«Проект у своїй назві передбачає «посилення контролю за переміщенням осіб і вантажів (товарів) через тимчасово окуповану територію України». Насправді йдеться про повне припинення поставок вантажів (товарів) на окуповані території і звідти, за винятком гуманітарної допомоги виключно під контролем спеціально делегованих представників ОБСЄ або з участю Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця», – зазначає автор.
Також, як додає Самар, в’їзд на окуповані території і виїзд з них громадян України, іноземців та осіб без громадянства будуть допускатися «лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в’їзду-виїзду в порядку, визначеному Кабінетом міністрів України».
Тим не менш, за її словами, нормою, яка викличе головну протидію прийняттю проекту, буде інша – про скасування закону про вільну економічну зону «Крим», «завдяки якому всі українські олігархи і бізнеси різної крупності і прозорості могли продовжувати свою прибуткову діяльність на окупованому півострові, не сплачуючи податки в українські бюджети, але поповнюючи скарбницю анексованого Криму і Севастополя і рятуючи від товарного кризи».
У зв’язку з пропонованими змінами до закону ряд експертів надали ZN.UA на цей рахунок свої рекомендації та зауваження.
Ольга Скрипник, співголова Кримської місії з прав людини вважає, що явний плюс в проекті є тільки в частині скасування закону про СЕЗ, який, крім корупції, породив також і дискримінацію громадян України за територіальною ознакою – кримчани стали нерезидентами, а введення спецперепусток лише ще більше розірве зв’язку з півостровом. Також правозахисниця не бачить механізму реалізації норми про постачання в Крим гуманітарних вантажів під егідою міжнародних організацій.
Адвокат Сергій Заєць, експерт ГО «Регіональний центр прав людини» вважає, що юридичне зрівняння Криму і Донбасу виглядає невиправданим, і побоюється, що в результаті введення пропускної системи Україна остаточно втратить контроль над ситуацією в Криму, а її громадяни виявляться позбавленими навіть тієї слабкої захисту, яка ще поки залишається можливою.
Разом з тим Юрій Смілянський, експерт Фонду «Майдан закордонних справ» не погоджується з лінійністю застосування вимог до дотримання всіх прав по відношенню до жителів окупованих Криму і Донбасу.
«Впровадження пропускного режиму і блокада поставок товарів – це не закручування кришки на банці, а посадка на неї крана – механізму регулювання входу й виходу. У тому числі ресурсів в обмін на дотримання прав людини на окупованій території. І, перш ніж говорити про можливі обмеження прав, ми мусимо чесно відповісти на запитання: що первинне – територіальна цілісність держави, її безпека і можливість відбити збройну агресію чи права окремих груп жителів, які опинилися в окупації? Беручи при цьому до уваги, що реальних важелів впливу на окупанта, з погляду захисту прав людини, немає», – вважає експерт.
Варто відзначити, що у експертів немає розбіжностей в частині необхідності скасування закону про ВЕЗ «Крим», є лише різні варіанти збереження корисних норм, які в ньому все ж таки є.
«Зокрема тих, що стосуються виведення бізнесу та евакуації громадян з окупованої території, звільнення платежів з іпотеки, сплати податків і т.п. Просто скасовувати чинний закон і встановлювати час Кабмінові на підготовку нового (а заодно й для лобістів схем) експерти не радять, – краще відразу норми, які регулюють економічні відносини з Кримом та непідконтрольним Донбасом, внести в закон про окуповані території або ж пакетом приймати відповідний спеціальний закон», – резюмує думку експертів Валентина Самар.
Джерело: zik.ua
10 комментариев