Відділ прес-служби міської ради
- Михайле Аркадійовичу, 16 липня Україна відзначає доленосну для її становлення дату. Саме влітку 1990 року було ухвалено Декларацію про державний суверенітет України. Ви вже давно в політиці, ваш погляд на події того часу і як вони відобразилися на сучасному економічно-демократичному розвитку держави?
- Насправді, незалежність нашої держави починалася не з проголошеного 24 серпня 1991 року всім відомого Акта про незалежність України, а роком раніше, 16 липня, коли було прийнято Декларацію про державний суверенітет. Це був найбільший, найсміливіший та найпродуманіший крок до створення нової незалежної держави - України. Суспільство все більше упевнювалося в своїх силах і почало апатично відноситися до рядянської влади. За Декларацією послідували масові мітинги, демонстрації, все більше людей підтримували як Чорновіла, так і саму ідею незалежності. А це означало, що віковічне прагнення наших предків до свободи і незалежності, самостійного розвитку та становлення втілювалося в життя.
Ця подія — своєрідний трамплін, адже вона відкрила безліч нових можливостей, як для держави в цілому, так і для її громадян. Безперечним плюсом вважаю також і те, що в Декларації про державний суверенітет Україна визначила себе як нейтральну державу, яка в майбутньому не вступатиме до військових блоків. І це на той, принаймні, момент було дуже важливим і потрібним кроком. Бо чимало українців за радянських часів загинуло у незрозумілих та непотрібних міжнаціональних конфліктах.
Також проголошувався намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою і дотримуватися трьох неядерних принципів: не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї. Важливим було і положення про українське громадянство. Хіба не за це воювали віками наші діди та прадіди? Саме цього прагнули і нікопольські козаки: їх мрія була зробити українську державу вільною, самостійною, значимою на світовій арені. Саме з нікопольщини розпочиналися повстанські війни, а ухвала Декларації про суверенітет стала логічним завершенням багатовікового протистояння.
Тоді, в 90-х роках, активну позицію займала і молодь, яка, об'єднавшись у ряд молодіжних організацій, вдавалася до різних політичних заходів, спрямованих на подальшу демократизацію суспільного життя. Найбільш вражаючою акцією було голодування студентів у Києві з 2 до 17 жовтня 1990 р, яке об’єднало 158 осіб з 24 міст України.
— Ви говорите про нові великі можливості, які відкрилися перед нашою державою. А що суверенітет дав вам особисто?
— Звісно, як патріот, я не міг не тішитися тим, що моя країна вперше за багато років стала самостійною. Я радий, що нині можу називати себе громадянином чітко окресленої на мапі держави, ім'я якій — Україна. Дуже значимою з ухвалою суверенітету стала і переорієнтація незалежної держави на ринкову економіку. Ми стали взаємодіяти і вести зовнішню торгівлю з іншими більш розвиненими країнами. Це дозволило розвити та зміцнити економічний потенціал країни та зробити її конкурентно-спроможною, що в свою чергу дає можливості для внутрішнього соціально-економічного розвитку. В політичній сфері також відбулися зміни, але, оглядаючись назад, стає зрозуміло, що через боротьбу за « крісла» та вплив, політики забули про людей, що в свою чергу призвело до занепаду. За останні 20 років багато підприємств та установ перейшло з державної власності в приватну, позачинялося і було зруйновано багато шкіл та дитячих садочків, знизився загальний рівень життя населення. Народ зневірився і прагнув змін. Та за останні 2 роки до влади на чолі з президентом Віктором Януковичем прийшла нова команда політиків, яка нарешті стабілізувала ситуацію в країні і взяла курс на всебічний соціально-економічний розвиток.
— Якщо порівнювати рівень життя українців тоді, на зорі суверенітету, і тепер, то чи є, на вашу думку, поліпшення?
— Безперечно. Пригадую, протягом 1989 — 1991 років розпочалися перші затримки із виплатою заробітної плати, перші, так звані «натуральні» розрахунки, коли замість грошей працівники отримували продукцію підприємства, на якому працювали. З роками виріс рівень життя. Сьогодні достатньо поглянути лише на розмір зарплати та пенсій. З життя громадян зникли такі поняття, як «дефіцит» та «економія». Завдяки започаткованим нинішньою владою реформам постійно збільшується прожитковий мінімум, пенсії, дотації за народження дитини, виплати пільговим категоріям населення. Відкриваються дитячі садочки. Ми у минулому році практично з нуля відбудували дитсадок «Перлинку» відкрили додаткові групи. На сьогодні в Нікополі не має черг в дитячі дошкільні заклади. А скільки було встановлено дитячих та спортивних майданчиків?! Зараз літо: малюки бавляться на чистому повітрі, розвиваються - їм потім буде, що згадати. Реформа медицини також дала багато плюсів - люди стали менше хворіти, а лікарі - краще працювати і не брати хабарів. Значно покращилася і матеріально-технічна база медичних закладів. В нашому реконструйованому пологовому будинку народжуються все більше малюків, не лише з Нікополя, а й навколишніх міст. Безкоштовні спортивні секції, музична школа – городяни вже не бояться народжувати, вони впевненні у майбутньому своїх дітей, що зможуть виховати своїх малюків справжніми людьми. До кінця року в Нікополі зведуть новий будинок. Вперше за останні 20 років! І придбати житло в ньому також допоможе держава. Змін, як ми бачимо відбулось дуже багато, адже головний орієнтир – «Україна для людей».
— Вам доводиться бувати за кордоном. Що відчуваєте, коли кажете, звідки ви? Чи пишаєтеся тим, що українець?
— А чому мав би соромитися цього? Навпаки, я гордий, що народився на землі звідки йдуть витоки багатьох віх історії. Я і мої земляки, потомки козаків, які одвічно боронили, поняття що зараз лежать в основі головного закону України. Звичайно, хочеться, щоб у світі нас більше знали і поважали. Моя велика мрія — щоб Україна увійшла в десятку найбагатших європейських держав. Розумію, що зараз це звучить трохи наївно, але лише в Україні я бачу своє майбутнє, своїх дітей та онуків. Якщо ми всі прикладатимемо до цього зусилля, працюватимемо не тільки задля особистої вигоди, а й на благо держави, то я впевнений, що така мрія стане реальністю.
- Дякую вам за змістовне інтерв’ю.
Джерело: Відділ прес-служби міської ради
22 комментария