16 лютого відбулася чергова сесія Менжинської сільської ради.
Депутати розглянули та затвердили Програму розвитку земельних відносин і охорони земель у сільраді на 2012-2018 роки (відмінивши таку ж програму, затверджену лише у серпня минулого року), прийняли рішення про інвентаризацію земель державної та комунальної власності в межах Олексіївки, Менжинського та Старозаводського, передали в оренду районному центру первинної медико-санітарної допомоги спеціалізований легковий автомобіль «Опель Комбо» (з орендною платою в символічну 1 грн. на рік), надали дозвіл на розробку технічної документації для виготовлення державних актів на право приватної власності 10-и мешканцям Олексіївки.
ПП Тополь С.Д. надана земельна ділянка під аптекою (Олексіївка, вул.. Чкалова, 252-а) з орендною платою в розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки землі, ПП Воробйов О.Б. – земельна ділянка під магазином (Менжинське, вул. Конторська, 1) з орендою в 5%, ПП Шпонька В.В. (Олексіївка, вул.. Чкалова, 281-а) відмовлено у зменшені розміру орендної плати.
Штатна чисельність виконавчого апарату Менжинської сільської ради визначена в 11,75 одиниць: сільський голова, заступник голови по виконавчій роботі, секретар виконкому, спеціаліст з соціальних питань, бухгалтер, землевпорядник, юрист, начальник військово-облікового столу, діловод, водій, сторож та прибиральниця (остання – 0,75 ставки).
Однак самим резонансним стало останнє питанням (до речі, під номером 13) – про розгляд акту тимчасової депутатської комісії. Нагадаємо, що 6 січня була скликана сесія Менжинської сільради, на якій ПП «Пектораль» було відмовлено в продовженні договору оренди на базу відпочинку, розташовану в Олексіївці, натомість була створена депутатська комісія по вивченню ситуації. І ось комісія (точніше, її голова, депутат Л…. Доруда, вона же й землевпорядник сільради) доповіла. Заслухавши доповідь, 18-ю голосами «за» при двох «проти» прийнято рішення. Цитуємо:
«Рішення від 16 лютого 2012 року №171-20/VI «Про акт тимчасової депутатської комісії».
Розглянувши акт тимчасової депутатської комісії від 11.02.2012 року щодо обстеження земельної ділянки рекреаційного призначення площею 0,6932 га, розташованої за адресою с. Олексіївка, вул. Чкалова, та керуючись ст.. 124 Земельного Кодексу України, ст.. 26. п. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада вирішила:
1. Акт тимчасової депутатської комісії взяти до уваги.
2. В зв’язку із закінченням договору оренди земельної ділянки рекреаційного призначення, ПП «Пектораль» звільнити земельну ділянку площею 0,6932 га.
3. Постійній комісії з охорони земель та навколишнього середовища вивчити законодавчу базу з питання проведення аукціону для надання земельної ділянки в оренду…».
20 лютого це рішення було доведено ПП «Пектораль» для негайного виконання.
На базі багато зроблено для відпочинку
Віктор Тищенко, колишній керівник будівельної бригади:
– Базу відпочинку розбудовували останніх 20 років.
Я проробив у господарстві 31 рік. Прийшов у колгосп ім. К. Маркса у 1977 р. Тоді вже в Олексіївці базувався катер, однак споруд ще не було: земля та поганенький причал. Розбудовувати справжню базу відпочинку почали вже при Севідові. Я керував реконструкцією причалу, будівництвом утепленого ангару із залом для банкетів та більярдною, танцмайданчика, кухні, навісу для оркестру, дерев’яної бесідки. Коли ангар будували, довелося укріпляти берег. З кар’єра возили пісок, глину, поставили фундамент, зробили облегшений варіант підлоги з мармурової крихти. Набережну виложили бетонними плитками. На території проведений благоустрій, з’явилися алеї з кущами, газони з трояндами. Все це робилось за кошти «Пекторалі», сільрада ніякої участі не приймала.
Огорожу двічі переробляли. Спочатку територія була огороджена дерев’яним парканом. Потім придбали на Орджонікідзевському ГЗК транспортерну стрічку. Тепер база огороджена бетонними плитами.
На в’їзді до бази відпочинку збудований міні-стадіон під штучне покриття. Був проект, під 30-сантиметрову подушку відсипані крупний та дрібний щебінь, граншлак. Залишилося укласти штучне покриття. Такі міні-стадіони по району лише у Чкаловому та Новоіванівці. Щоправда, у нас його не вдалося довести до ума.
Вважаю, що депутати вв’язалися у війну сільського голови проти директора «Пекторалі». А постраждати від цього може вся сільська громада, залишившись без місця для відпочинку. Якщо «Пектораль» згорне свою базу, на відпочинку в Олексіївці можна поставити хрест, все заросте буряном. Розвалять, розметуть, розкрадуть. А так господарство зберігає об’єкт, охороняє його, стежить за порядком.
Комісія вдерлась на територію без господарів
Ігор Тирса, головний механік ПП «Пектораль» та керівник бази відпочинку, депутат сільської ради:
– Заходи відпочиваючих починаються на базі у травні й тривають до самої осені. Тут постійно відзначають випускні вечори учні та вчителі Олексіївської школи, свої корпоративи проводять робітники «Сентравис Продакшн Юкрейн», справляют весілля мешканці Олексіївки, Нікополя, Орджонікідзе.
Напередодні сесії сільської ради на базу відпочинку прибули члені депутатської комісії: Віктор Чепа, механік-електрик, Олена Науменко, завідувачка сільською бібліотекою, Ольга Власова, директор дитсадка та Олександр Юхименко, підприємець з Олексіївки. Вони не узгодили свій приїзд з керівництвом «Пекторалі». Сторожа залякали, заявивши, що він не має права не пускати будь-куди депутатів сільської ради. Зайшовши на територію, фотографували все так, щоб створити враження занехаяності бази: пустир, обламану гілку, необрізані кущі, частково розбитий міні-стадіон. Потім ці фотографії показували на сесії.
А тепер давайте розберемося. На пустирі ми плануємо розбити пляж. Гілки взимку не пиляють. Скажу більше, коли ми спиляли у парковій зоні перед базою відпочинку кілька сухих дерев, нас оштрафували: мовляв, для цього треба брати дозвіл у сільської ради. Виходить, пиляли – погано, а не спиляли зламану гілку – теж погано. Безпрограшна ситуація для сільради. Кущі не обрізані, але це дуже красиві кущі, які навесні просто буяють білими квітом. Стадіон збудований. Діти частково розбили, та й дорослі тягнуть відсів для своїх потреб.
Раніше в оренді «Пекторалі» була лише база, парком, територія якого вдвічі більша, опікувалася сільрада. Потім нам просто «нав’язали» цю землю.
Власова та Чепа розповідали на сесії, що «Пектораль» нічого не робить у парку. В 2003 р. заїхали енергетики, спиляли 16 великих дерев, які заважали лінії високовольтних передач. А коли парком почала опікуватися «Пектораль», тут зявилися берези, кущі, стоять турніки та брусся, підтримується порядок, кожного літнього місяця заїжджає трактор й косить траву.
Однак те, що красиво, члені комісії не фотографували. Замовчали вони й інформацію про справжній стан речей, проявивши свою упередженість.
Я був присутній на тій сесії. Перед цим телефонував секретарю сільради Валентині Нарижній та цікавився, які питання виносяться на розгляд. Вона сказала, що питання бази відпочинку вирішуватися не буде. Депутатам роздали порядок денний за кілька хвилин до початку сесії, порушуючи тим самим регламент: з питаннями нас мають ознайомлювати за 10 днів до сесії (позачергової – за три дні). Але навіть і тут не говорилося, що це питання бази відпочинку: «13. Про розгляд акту тимчасової депутатської комісії». Ані слова про розірвання договору оренди!
Голова комісії Віктор Чепа розповів, що база відпочинку знаходиться в занедбаному стані. податки «Пектораль» не сплачує. Поставили на голосування питання про відмову в оренді землі, а депутати не хочуть його підтримувати. Тому Раїса Гаркавенко додатково пояснила, що «Пектораль» сплачує податки в… Черкаську область. Тільки після цього вдалося зламати внутрішній опір депутатів, і вони проголосували, як вона вимагала: 18 – «за», 4 – «проти».
За кілька днів ми зібрали 10 депутатських підписів з вимогою провести позачергову сесію. Однак один з депутатів пізніше відкликав свій підпис: його залякали. Тому 3 березня отримали відповідь, що для скликання позачергової сесії не вистачає голосів.
Наостанок хочу додати: якщо базу відпочинку «Пекторалі» доведеться зачиняти, вона буде зруйнована. Сільрада вже продемонструвала, як вона вміє «хазяйнувати»: он скільки пустих громадських будівель стоїть по трьох наших селах…
Депутати мали поцікавитися думкою своїх виборців
Людмила Срібна, колишній сільський голова:
– Я приїхала жити в Олексіївку на початку 1970-х років. База відпочинку – це частина історії Олексіївки. Тут вітали ветеранів Великої Вітчизняної війни (по 120 чоловік привозили з усіх сіл тодішньої сільради – Менжинського, Старозаводського, Чкалового, Південного, самої Олексіївки), справляли обжинки, святкували закінчення школи (мої діти її теж закінчували), відзначали День села, різноманітні районні свята, завжди обов’язковим ритуалом було катання на катері.
Ніколи не виникало ніякого тертя між колгоспом та сільрадою. Коли я була сільським головою, то завжди раділа, що там підтримується порядок. А пройдіться по інших ділянках берегах Олексіївської затоки: дерев немає, проте є багато сміття.
Я відзначала на базі відпочинку свій ювілей. До мене приїхали донька з чоловіком з Німеччини, родичі й друзі з Нікополя, Покровського. Всі вони була вражені порядком. Зять зустрічався там зі своїми однокласниками, які зїхалися зі всієї Украини. І теж всі були задоволені.
Я не можу обговорювати рішення, затверджене депутатами, але вважаю, що кожне своє рішення вони мають обмірковувати: чи піде воно на користь сільської громади. Депутати мали напередодні поцікавитися думкою своїх виборців: правильно вони діють чи ні? Продумати, що далі їм робити з цією земельною ділянкою? Що буде, якщо вона залишиться без господаря? Бо у кожного об’єкту має бути хазяїн. У нас вже багато «пам’ятників історії», які світять вибитими шибками.
Приймаючи будь-яке рішення, депутати мають нести за нього відповідальність. Зона відпочинку комусь заважає? Ні. А подивиться, наприклад: біля клубу та школи з дозволу сільської ради поставлені вежі мобільного телефонного зв’язку. Багато екологів застерігають, що від таких веж йде високочастотне електромагнітне опромінення. Можливо, такого опромінення немає, але ж депутати надали землю під вежі у багаторічну оренду, наскільки, громада навіть не знає. Може здоров’я такі випромінювання й не погіршують здоров’я людей, однак, точно не покращують. А ось зона відпочинку покращує!
Громада не вправі відміняти депутатські рішення, але знати про них вправі. Депутатам треба не свої амбіції показувати, а бути господарями на селі й робити все задля того, щоб жителям добре жилося. Але ж тепер невідомо, хто може стати новим орендарем землі під базою відпочинку і чи гарним господарем він виявиться? Щоб не було ще одно об’єкту, на який соромно дивитися.
А якщо не зявиться господар? У такому випадку гроші сільради будуть витрачатися на обрізання дерев, косіння трави, підтримання порядку. Тобто, фінансувати все те, що дотепер фінансує «Пектораль».
База будувалася ще з часів Кураткіна
Микола Галайда, тракторист, депутат сільської ради:
– Нам перед сесією роздали документи. Депутатам розповіли, що «Пектораль» не платить за землю, а тому треба виставляти землю на аукціон. Показували фотографії. Мовляв, там немає порядку. Але це – земля, порядок ні ній наводиться навесні.
Я пропрацював 10 років на катері. Зона відпочинку розбудувалося ще за часів голови колгоспу ім. К. Маркса Володимира Кураткіна та парторга … Панфілова. Причал тоді зробили, придбали у Криму списаний з морського плавання великий катер «Лівадія», перейменувавши його у «Колос».
Ніяких будівель на той час не було. Потім звели цегляну більярдну 6 на 6 метрів. Асфальтована дорога, навіси, інші об’єкти – це вже за останнє півтора десятиліття розбудовано. Раніше дерев’яна сторожка була на причалі, потім звели теплу сторожку при в’їзді до зони відпочинку.
Але як будувати, коли оренду давали лише на п’ять років? Треба довгострокова оренда, щоб землю не забрали. А буде оренда – буде й будівництво.
А які весілля там гуляють!
Іван Бабак, тракторист:
– Весілля сина грав у зоні відпочинку. Що таке відгуляти весілля? Це ж стільки мороки! А так наїдки та музику замовив у кафе, привіз гостей на все готове. Відгуляли – та спокійно розійшлися по домівках. Постійно бригадою там відпочиваємо. А тепер все це хочуть у нас забрати! Хочуть забрати все готове? Заберуть – там буде смітник. Сільська рада буде доглядати за порядком? Та ніколи в житті…
Депутати бояться сільського голову
Сергій Савош, депутат сільської ради кількох попередніх скликань:
– Я володію інформацією, що депутати, прибуваючи на сесію, навіть не підозрювали, що таке питання буде винесено. Не всі навіть зрозуміли, за що голосували. Це неправильно.
Раїса Петрівна хоче забрати землю, аби лише вона не дісталася Олегу Федоровича. Але з давніх давен у зоні відпочивали всі жителі сільської ради. Вона завжди була колгоспною, її розвивали й у радянський час, її розбудовували й після розпаювання.
Нині гору взяла політика. Не можна ставити питання, щоб забрати. А кому віддасте? Комусь, аби лише не Севідову? Це ж не якась закрита для людей зона, яких зараз наробили по всій Україні. Там відпочивають колективами та родинами селяни та трудівники найближчих міст. Кому буде краще, якщо база відпочинку зникне?
Депутати просто бояться Раїсу Петрівну, оскільки більшість у сільській раді складають бюджетники, залежні від сільського голови. Кожен депутат може проголосувати і «за», і «проти», їм від цього ні холодно, ні жарко. Тому в даному випадку кожен проголосував, як йому спокійніше, щоб потім не мати проблем з сільським головою. Повторю, що вони її бояться.
Я спілкувався з депутатами. Навіть маючи іншу точку зору, ніж сільський голова, вони будуть піднімати руку за її пропозиції. Є кілька принципових депутатів, які проти Севідова, є кілька принципових за Севідова, а більшості – байдуже, кому буде належати база відпочинку. І навіть, чи буде вона взагалі! Нажаль…
Раніше такого у депутатському корпусі не було. Якщо виникали спірні питання, ми намагалися знайти точки дотику, але опозицію не ламали через коліно. Тепер у сільраді сформувалась керована більшість, добре керована більшість. Нажаль…
Що значить забрати землю? Це, виходить, требу віддати в інші руки? Але ж Севідов «вгатив» туди чималі кошти. І мене хвилює питання, чому забрати? Які були негаразди? Та просто не йому. А кому? Депутатам все рівно, хто буде займатися базою. В третє повторюся, що нажаль…
Заради об’єктивності я намагався поговорити з кількома депутатами, які підтримали сільського голову, але жоден з них не погодився висловитися офіційно. Але в бесідах «не для преси» вони висловили кілька претензій: по-перше, їм видалася переконливою довідка про те, що «Пектораль» не платить орендну плату, по-друге, розповідь та фото членів комісії упевнили їх у тому, що база відпочинку знаходиться у жалюгідному стані, і, по-третє, зовсім невпевнено, на їх погляд, виступили депутати від «Пекторалі», які відстоювали протилежну точку зору.
Одне слово, суворівські швидкість та натиск, проявлені сільським головою, зробили свою справу: депутати не встигли оговтатись, як вже дружно потягли вверх руки.
5 комментариев