Сьогодні у будинках, в яких були створені ОСББ, існує безліч проблем господарювання. Ще одна проблема з’явилась, коли прийшов термін подавати річну звітність за 2013 рік. Управління статистики у місті Нікополі та Нікопольська ОДПІ почали вимагати від ОСББ здачі Балансу. 99% існуючих у місті об’єднань багатоквартирних будинків такий звітний документ ніколи не подавали, але на вимогу органів державного контролю вимушені терміново заповнювати певні дані.
Розглянемо деякі аспекти складання фінансового звіту – Баланс.
Відповідно до Національного положення бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» (НПБО1) баланс це звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов’язання і власний капітал.
Із цього твердження виникає декілька питань.
По-перше, чи має ОСББ активи, які відображаються в балансі?
У відповідності до НПБО1, активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. Але ОСББ створюється в будинках не для отримання економічних вигод, а для належного утримання та використання неподільного і загального майна. Як визначають Закон «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Типовий Статут ОСББ, об’єднання є неприбутковою установою і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об’єднання. То незрозуміло, які економічні вигоди отримують співвласники від володіння неподільним загальним майном.
Доречи, у самому НПБО1 визначено, що фінансова звітність формується з дотриманням принципу автономності. Тобто, кожне підприємство розглядається як юридична особа, що відокремлена від власників; тому особисте майно і зобов’язання власників не повинні відображатись у фінансовій звітності підприємства.
По-друге, які зобов’язання ОСББ має відображати в балансі? Зобов’язання це заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди. Оскільки ОСББ не має ресурсів, що втілюють економічні вигоди, та ніяка заборгованість не призведе до їх зменшення. А отже, ОСББ не має зобов’язань, які мають відображатись в балансі.
По-третє, яким видом підприємства є ОСББ? Управління статистики має забезпечувати підприємства необхідними бланками звітності. Бланк балансу, який видається для заповнення ОСББ, має позначку у правому верхньому куті «Додаток 1 до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва».
У відповідності до Наказу Державного комітету статистики України № 125 «Про затвердження Методичних положень щодо формування статистичної інформації про діяльність суб'єктів малого підприємництва» суб'єкти малого підприємництва це:
- юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми господарювання та форми власності, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та обсяг річного валового доходу не перевищує 500000 євро;
- фізичні особи, зареєстровані у встановленому законом порядку як суб'єкти підприємницької діяльності.
ОСББ є юридичною особою, але його діяльність не є підприємницькою. Відповідно до Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Отже, ОСББ не є малим підприємством.
А взагалі, чи визначено Державною службою статистики України подання балансу ОСББ у 2014 році? Для цього звертаємось на офіційний сайт Головного Управління статистики у Дніпропетровській області. На сайті розміщено Табель (перелік) форм державних статистичних спостережень для підприємств, організацій та установ Дніпропетровської області на 2014 рік. Табель містить перелік форм державних статистичних спостережень, які були затверджені Держстатом України на 2014 рік. По кожній формі наводиться її найменування, індекс, періодичність та строки подання, перелік респондентів (хто подає). В переліку респондентів знаходимо ОСББ і визначаємо, що у 2014 році об’єднання мають подавати форми: «Житловий фонд» та «Про оплату населенням житлово-комунальних послуг та електроенергії».
Що стосується вимог подання балансу до Нікопольської ОДПІ, то відповідь шукаємо у податковому законодавстві. У відповідності до п.46.2 Податкового кодексу платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації. Але, ОСББ є неприбутковою установою і складає не податкову декларацію з податку на прибуток, а звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій.
Отже, можна зробити висновок, що на сьогодні не розроблено бланк звітності, який об’єктивно містить інформацію про фінансовий стан ОСББ. ОСББ не має активів та зобов’язань, які мають бути відображені в балансі. ОСББ не є суб’єктом малого підприємництва. Держкомстат України не вніс баланс ОСББ до переліку форм державних статистичних спостережень. ОСББ є неприбутковою установою і не подає податкову декларацію з податку на прибуток.
Таким чином вважаю, що законодавче поле не врегульовує обов’язковість подання фінансового звіту Балансу об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку.
Запрошую фахівців для обговорення питання.
45 комментариев