Значення виконавчої служби полягає в тому, що вона гарантує фактичну реалізацію рішень судів та інших органів, завершує юрисдикційну діяльність щодо захисту суб’єктивних прав юридичних та фізичних осіб, зміцнює законність у сфері матеріально-правових відносин та сприяє вихованню громадян у дусі дотримання чинного законодавства України.
При цьому поновлюються майнові та особисті немайнові права громадян та юридичних осіб шляхом застосування примусу до осіб, які відмовилися добровільно виконувати свої обов’язки у сфері матеріальних правовідносин.
Інститут виконавчої служби прийшов на зміну структурі судових виконавців. Одночасно з розширенням повноважень розширилося і коло обов’язків державних виконавців, які виконують, крім рішень судів, інші виконавчі документи, видані уповноваженими органами та посадовими особами (постанови органів Державтоінспекції, Держстандарту та інших контролюючих органів, Вимоги, рішення та постанови органів ПФУ, виконавчі написи нотаріусів тощо)
Органи виконавчої служби як окрема структура працюють з 1999 року.
Проте тільки через 10 років, враховуючи значення органів державної виконавчої служби, Указом Президента № 569/2009 від 22.07.2009 року визначено професійне свято – День працівника виконавчої служби, яке відзначається щорічно 17 грудня.
Цим указом відзначено роль органів державної виконавчої служби у забезпеченні виконання рішень судів, третейських судів, інших органів та посадових осіб.
Послідовне реформування системи органів виконавчої влади, приведення їх структур до європейських стандартів, забезпечення прозорості в їх роботі через залучення громадськості до підготовки та прийняття державних рішень, як і надання громадянам широкого спектру управлінських послуг, сприяння реалізації їхніх конституційних прав на отримання необхідної інформації, має постійно знаходитися в центрі уваги.
Аналізуючи роботу відділу державної виконавчої служби Нікопольського міськрайонного управління юстиції можливо відзначити, що з кожним роком зростає навантаження на державних виконавців та ускладнюються категорії виконання.
Так, за результатами роботи протягом 11 місяців 2012 року примусовому виконанню відділу державної виконавчої служби Нікопольського міськрайонного управління юстиції підлягало 39323 виконавчих провадження на суму 330651069 грн., 23019 виконавчих проваджень на суму 152409030 грн. завершено.
Впродовж 11 місяців 2012 року стягнуто на користь стягувачів кошти у розмірі 13433288 грн. Зокрема на користь Пенсійного фонду України стягнуто 1422952 грн., податкового боргу стягнуто 1036291 грн., на користь громадян стягнуто заборгованість по заробітній платі 346501 грн. Під час загального економічного застою роботи у державних виконавців стає все більше. При цьому державний виконавець наділений досить широкими повноваженнями по примусовому виконанню виконавчих документів: правом опису та вилучення майна боржника з подальшою передачею майна на реалізацію; накладенням заборони на відчуження майна боржника; розшук транспортних засобів; арешт коштів боржника на рахунках у банківських установах та у касі; отриманням інформації про майновий стан боржника, у т. ч. конфіденційної; примусове входження до нежитлових приміщень; з дозволу суду примусове входження до житлових приміщень боржника; обмеження виїзду за кордон за рішеннями суду; звернутись з поданням до правоохоронних органів про притягнення до кримінальної відповідальності; та інші заходи примусового впливу.
І не дивлячись на намагання деяких боржників ухилитись від виконання зобов’язань, настає момент, коли державний виконавець „змушує” боржника сплатити суму боргу або виконати зобов’язання, з покладенням на боржника всіх штрафних санкцій за несвоєчасне виконання.
Сьогодні на органи державної виконавчої служби покладено завдання направлені на підвищення соціально-економічного стану як громадян так і держави в цілому – організовувати своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень відповідно до законів України.
Начальник відділу державної виконавчої служби
Нікопольського міськрайонного управління юстиції А.В.Петруня
14 комментариев